Я розумію, що не можна критикувати владу під час війни, але ж тут така справа…
Президент вирішив, що громадянам не треба звинувачувати корупціонерів, викривати злочини та корупцию, що такі потужні можливості, цитую “спричиняють ризики порушень Конституції і законів України, погіршення ситуації з дотриманням прав і свобод людини в державі, створюють загрози національній безпеці, чим нівелюється потенційний позитивний ефект від прийняття закону”, та ветував закон “Про громадське обвинувачення”, прийнятий Радою 22 травня…
Нагадаємо, згідно закону громадяни, яким стало відомо про факти корупції, мають право порушувати кримінальні провадження.
Крім того, громадяни матимуть можливість фіксувати факти вимагання чи отримання хабара і на основі цих матеріалів вимагати порушення кримінальних справ.
Згідно з нормами закону, громадським обвинувачем може бути фізична або юридична особа, яка безпосередньо є потерпілою від кримінального правопорушення або якій стало відомо про вчинення службових злочинів з ознаками корупційних діянь щодо інших осіб, передбачених статтею 368 (прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою), статтею 370 (провокація підкупу) Кримінального кодексу України.
При цьому громадський обвинувач користується тими ж правами, що й слідчий та прокурор, та стає повноправним учасником розслідування кримінального провадження.
Громадському обвинувачеві проектом Закону надається юридична зброя у протидії корупції, яка дозволяє:
– ініціювати особливий порядок кримінального провадження;
– користуватись технічними засобами для фіксування злочину;
-подавати клопотання про застосування заходів забезпечення у кримінальному провадженні;
– оскаржувати бездіяльність та інші незаконні дії слідчого та прокурора.
У разі закриття слідчим, прокурором кримінального провадження громадський обвинувач має право оскаржити таке закриття. І, в разі задоволення судом такої скарги, слідчий, прокурор зобов’язані скласти обвинувальний акт та звернутись з ним до суду.
Таким чином, громадському обвинувачу надаються ті ж самі права, що й органам досудового розслідування.
Норми Закону були приведені до вимог Європейської Конвенції про захист прав людини й основоположних свобод.
“По-новому”, якось не воно”, – помислив президент. Щось я погарячкував. Нехай вже краще по-старому…
Вам нічого не нагадує? А мені – нагадує. За 5 днів до Євромайдану при Януковичі, суд Вищої інстанції відмовив мені у відновленні на посаді сільського голови, погодившись з формуліровкою представників району:
“Відновлення Голосного на посаді сільського голови призведе до погіршенні соціально-політичної ситуації в районі…”
В чому ж “ризики порушень Конституції і законів України” та “загроза національній безпеці”? Мабуть у тому, що всі корупційні зв’язки так або інакше пов’язани з Гарантом…
P.S. Я вважаю, це справа ЧЕСТІ для депутатів подолати вето президента та врешті решт прийняти цей важливий закон!