З такою вимогою низка всеукраїнських громадських організацій екологічної спрямованності планує звернутися до президента України П. Порошенко та Прем’єр-міністра України Арсенія Яценюка. Як ствержується у зверненні, за 100 днів своєї роботи Мохник не приніс екологічній сфері держави ніякої користі, не з’явився на жодну тематичну зустріч із громадськістю, не розпочав реформування і ліквідацію корупційних схем міністерства.
За 100 днів Мінприроди не озвучило свою природоохоронну позицію з жодного нагального питання, натомість п. Мохник активно фігурує у міжнародних переговорах з питань видобутку сумнівного газу нетрадиційних покладів, що визнається громадськістю як найбільша загроза для довкілля України і яке, не вирішуючи сьогодні принципового питання енергоефективності, породжує нові загрози.
Екологи вимагають звільнення міністра-пустишки та публічного обговорення кандидатури на цю посаду, яка б була в фахівцев довкільної сферу та була готова на державному рівні організувати відповідну діяльність.
Збір підписів триває…
Минуло 100 днів з дня призначення на посаду Міністра екології та природних ресурсів України п. Мохника. Перед цим призначенням, громадські організації екологічного спрямування підготували набір критеріїв, яким повинен відповідати міністр довкілля (http://necu.org.ua/komentar-netsu-z-pryvodu-mozhlyvoho-pryznachennya-mohnyka/). На жаль, п.Мохник вказаним критеріям не відповідав, як і не відповідав критеріям, висунутих Майданом. Сміливість п. Мохника в цій ситуації здивувала екогромадськість, і всі очікували якість нестандартні кроки, яких довкільна сфера потребує. Проте, за наступні 100 днів з боку новопризначеного міністра не відбулось жодних дій, яких, на нашу думку, від нього очікували громадськість, держава і довкілля.
1. Жодна з проблем, щодо яких виступає громадськість, не була вирішена.
2. Обіцяна боротьба з корупцією в Мінприроди не призвела до озвучення та звільнення осіб, задіяних у корупційних схемах міністерства та установах його системи.
3. Міністр не з’явився на жодну тематичну зустріч із громадськістю, до яких експерти громадських організацій готувались саме як до заходів з інформування міністра про нову для нього роботу в галузі охорони довкілля за окремими напрямками (http://necu.org.ua/piketuvannya-minpryrody-my-vymahayemo-ekolyustratsiyi/).
4. Також Міністр не відвідав і форум експертів щодо реформування Мінприроди (https://www.youtube.com/watch?v=LEGf9cn5CNQ, http://www.socportal.info/news/maybutnye-ekopolitiki-ta-lyustratsiyu-minprirodi-obgovorili-bez-ministra) та не прореагував на круглий стіл щодо наслідків адмінреформи для спроможності Мінприроди до подальшого функціонування (http://epl.org.ua/novini/anons/backPid/1/article/6815/). Не дочекались п. Мохника і 8 червня на Майдані, коли Майдан чекав звіту від “своїх міністрів”.
5. Громадські активісти відзначають тенденцію зменшення конкретики у відповідях, що тепер надходять від Мінприроди, та бездіяльності щодо екоправопорушень, що чиняться в державі.
6. Попри те, що і Мінприроди і Держлісагенство очолюють особи, які прийшли до влади внаслідок революційних подій, Держлісагенство досі не передало землю давно існуючим в системі Мінприроди нацпаркам та не погодило створення нових заповідних територій – при тому, що законодавство вимагає збільшення площі існуючих ПЗФ до кінця поточного року вдвічі.
7. За 100 днів Мінприроди не озвучило свою природоохоронну позицію з жодного нагального питання, натомість п. Мохник активно фігурує у міжнародних переговорах з питань видобутку сумнівного газу нетрадиційних покладів, що визнається громадськістю як найбільша загроза для довкілля України і яке, не вирішуючи сьогодні принципового питання енергоефективності, породжує нові загрози.
8. Єдиним досягненням, яке озвучує п. Мохник за час свого перебування на посаді – антиекологічний закон, прийнятий Верховною Радою України, поданий в минулому екс-президентом В. Януковичем. Даний закон дозволяє забудову лісів і прибережних зон, а також рубки в заповідниках (http://www.pravda.com.ua/news/2014/04/9/7021927/). Таке спрощення дозвільної системи нам потрібне?
9. Затверджена сумнівна нова структура Мінприроди, яку не бачили ні фахівці, ні екогромадськість, і яка не відповідає вимогам часу.
10. А. Мохник так і не відновив цілісність Мінприроди, порушену “реформаторами” Януковича І. Акімовою, Ю Мірошниченком і С. Тигіпком та міністрами Є. Ставицьким і С. Проскуряковим.Тенденція некваліфікованих призначень на посади керівників вищих органів державної влади призводить до неспроможності галузі виконувати поставлені перед нею завдання (в т.ч. виконання міжнародних угод). Ми вбачаємо неспроможність Мінприроди України на чолі з п. Мохником, виконати завдання Національного плану дій з охорони довкілля та законами України “Про Стратегію (засади) національної екологічної політики України до 2020 р.”, “Про Загальнодержавну програму формування національної екомережі України на 2000-2015 роки” та інших. Важко уявити, як п. Мохник виконуватиме зобов’язання України щодо євроінтеграції в довкільній сфері, не уявляючи ні тематичного єврозаконодавства, ні відповідного українського. Спроби громадськості допомогти новопризначеному міністру виконати поставлені перед ним обов’язки не знайшла адекватного відгуку.
Беручи до уваги вищезазначене, вважаємо за необхідне порушити питання про звільнення п. Мохника з посади Міністра екології та природних ресурсів України та призначення на цю посаду особи, що знає довкільну сферу і готова на державному рівні організувати відповідну діяльність.
З повагою,
представники неурядових екологічних організацій України:
За тиждень звернення підтримали:
Бурковський Олексій, Всеукраїнська екологічна ліга, м. Димитров, Донецька обл.; Вихристюк Ірина, Татарбунарська районна громадська екологічна організація “Відродження” (Одеська область); Кравченко Олена, виконавчий директор МБО “Екологія-Право-Людина”, м. Львів; Масікевич Юрій, Буковинська філія НЕЦУ “Крона”, м. Чернівці; Мойсієнко Іван, завідувач кафедри ботаніки Херсонського державного університету, доктор біологічних наук, професор, м. Херсон; Плига Андрій, активіст ДОП м. Києва “Зелене Майбутнє”; Проців Галина, Екологічний клуб “Край, Міжнародна асоціація “Eco-Tiras”, м. Бережани, Тернопільська обл.; Решетов Сергій, Клуб “Білі Ворони”, м. Дніпрорудний (Запорізька обл.); Рєзніков Євгеній, “Зелений фронт”, м. Харків; Саідахмедова Наталія Борисівна, НПП “Слобожанський”, м. Харків; Тернова Юлія, Голова ГО “Еколого-культурний центр ім. В.М. Гонтаренка”, Одеська обл., Біляївський р-н, с. Маяки; Тупіков Андрій, заступник директора-головний природознавець НПП “Дворічанський”, сел. Дворічне, Харківська обл.; Шапаренко Сергій, Екологічна група “Печеніги”, м. Харків.Збір підписів під зверненням триває. Ваші підписи (ім’я, прізвище, організація – якщо є, населений пункт, область) шліть Олексію Василюку на адресу vasyliuk @ gmail.com