Небезпека, пов’язана з планами видобутку в Україні нетрадиційного газу (сланцевий, ущіленіх пісковіків) з використаних технології гідророзриву в супереч планів бандитського режиму Януковича мобілізує країну. На прикінці 2012 року у Києві відбулася най видатна подія боротьби України проти сланцевої небезпеки, подія, яка об’єднала зусилля екологічної спільноті, усіх небайдужих під прапором чесної науки у напрямку недопущення сланцевого безкраю – 12 Грудня 2012 року у Києві пройшов національний круглий стіл «Міфи та реалії видобування сланцевого газу в контексті сучасних екологічних проблем в Україні».
У засіданні взяли участь представники усіх регіонів України – провідні українські науковці, народні депутати, фахівці у галузі енергетики, представники місцевих громад та громадських природоохоронних організацій.
Серед питань, які були підняті на засіданні Національного круглого столу і викликали найбільш жваві дискусії:
– стан інформування місцевих громад та участь громадськості у процесі прийняття рішення щодо видобутку;
– екологічні наслідки видобування сланцевого газу; економічні та соціальні аспекти видобування сланцевого газу;
– потенціал енергозбереження та розвитку альтернативної енергетики на шляху досягнення енергетичної безпеки України.
На відміну від європейських країн, де відбуваються дослідження технології гідророзриву пласта для видобування нетрадиційного газу, чи тих же США, які вже кілька років застосовують ці технології, при достатньо жорсткому дотриманні вже розроблених екологічних нормативів, українські урядовці намагаються йти шляхом силового продавлювання рішення, без врахування точки зору місцевих громад, їх представницьких органів, а також ігнорують застереження науковців-екологів та переважної більшості екологічних громадських організацій.
Про це у своїх виступах неодноразово наголошували учасники засідання. Тетяна Тимочко, голова Всеукраїнської екологічної ліги, зазначила, що екологічні, та соціально-економічні ризики від видобування сланцевого газу за нинішніх технологій видобування є значними. Перш за все, це – загроза для існування природних ландшафтів та родючих ґрунтів. Крім того розробки потребуватимуть вилучення значних об’ємів води (якої в Україні і зараз не вистачає, навіть для питних потреб) – від 5 до 20 тис. м3 на одну свердловину. Вона висловила позицію Всеукраїнської екологічної ліги щодо необхідності заборони розвідки та видобування сланцевого газу на територіях, які вже є техногенно навантаженими або мають природну цінність.
Науковці та фахівці представили науково-обгрунтовану позицію щодо ризиків та негативних наслідків видобування сланцевого газу в Україні.