Сложно представить себе сессию сельсовета, на которой рассматривались бы вопросы “национальной безопасности”, не допускающие присутствие общественности и журналистов. Тем не менее, такие закрытые сессии активно проводятся, и под национальной безопасностью в основном понимается бесконтрольная раздача земли, дерибан бюджета и снятие неугодных председателей, как это произошло на примере Елизаветовки.
Гриценко выступил с законопроектом, позволяющим разрешить эту давно назревшую проблему, полностью поддерживаем! А теперь посмотрим, поддержит ли новая Верховная рада, которая пока отдыхает…
Законопроект про забезпечення прозорості роботи місцевих рад (№ 9599)
Підзвітність місцевої влади та гласність в її роботі є одними із ключових засад місцевого самоврядування згідно ст. 4 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Декларуючи наведені принципи у далекому 1997 році, законодавець, на жаль, залишив без уваги практичні аспекти їх втілення, дозволивши депутатам місцевих рад безкарно і неконтрольовано використовувати прогалини в законодавстві для приховування від громадськості зловживань чиновників на місцях.
Так, за загальним правилом, встановленим ч. 16 ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», сесії місцевої ради проводяться гласно, проте «у разі необхідності» рада може прийняти рішення про проведення закритого пленарного засідання.
Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні», власне як і жоден інший закон, не містить конкретних підстав для проведення закритих засідань місцевих рад, що фактично зводить нанівець задекларований принцип гласності місцевого самоврядування.
Хоча можливість проведення закритих засідань як така передбачена регламентами більшості місцевих рад, лише поодинокими з них (Білгород-Дністровська міська рада, Українська міська рада тощо) встановлено вичерпний перелік підстав для накладення такого обмеження.
Відсутність закріплених на рівні закону підстав для проведення закритих засідань місцевих рад відкрила депутатам можливість свавільно визначати, які засідання залишати відкритими, а які ні, мотивуючи свої рішення будь-якими, часто абсурдними аргументами.
В багатьох місцевих радах зазначений механізм застосовується регулярно, системно і в загрозливих масштабах.
Загалом в Україні склалася ситуація, за якої інструмент закритого засідання місцевої ради (із похідною від нього забороною відео- та аудіо фіксації ходу засідання) використовується не стільки для захисту інтересів територіальних громад та їх об’єднань, скільки для приховування від громадськості несправедливого розподілу бюджетних коштів, безконкурентного відчуження земельних ділянок, легітимізації незаконних забудов та келійного ухвалення багатьох інших небезпечних для суспільства рішень.
Таким чином, теоретична суспільна користь від інституту закритого засідання місцевої ради на практиці неспівмірна зі шкодою, якої з 1997 року зазнали територіальні громади від його безконтрольного застосування депутатами на місцях.
Аби депутати місцевих рад надалі не мали змоги приховувати від громадян ними ж завдані громадам багатомільярдні та багатогектарні збитки, 15 грудня народний депутат, лідер партії «Громадянська позиція» Анатолій Гриценко зареєстрував у парламенті законопроект № 9599 Про внесення змін до ст. 46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» (щодо забезпечення прозорості роботи місцевих рад), розроблений активістом партії «Громадянська позиція» Михайлом Серебряковим (м. Київ).
Документ деталізує чинне законодавство щодо відкритості засідань місцевих рад. Зокрема, проектом передбачається законодавчо закріпити проведення засідань місцевих рад виключно у відкритому режимі та прямо заборонити проведення закритих засідань (крім випадків розгляду питань, інформація з яких становить державну таємницю або таємницю слідства, – на час розгляду відповідного питання, – із забороною паралельного або проміжного розгляду будь-яких інших питань).
Законопроект пропонує надати право депутатам місцевих рад, представникам ЗМІ та громадськості вільно, без жодних дозволів та акредитації, бути присутніми на усіх засіданнях місцевих рад, здійснювати аудіо-, відеозаписи засідань та оприлюднювати отриману інформацію (стосовно відкритих питань порядку денного).
Проектом № 9599 закріплюється принцип невідчужуваності права будь-кого бути присутнім на відкритій частині засідання місцевої ради та вести його запис його ходу, а також забороняється будь-якій особі чинити перешкоди бажаючим скористатися таким правом.
Законопроект № 9599 за умови його прийняття суттєво розширює можливості суспільства у здійсненні громадського контролю за діяльністю місцевої влади.
Проте успіх запропонованої законодавчої ініціативи наразі залежить не тільки і не стільки від парламентських можливостей Анатолія Гриценка, скільки від її підтримки з боку небайдужої громадськості.
Законопроект про забезпечення прозорості роботи місцевих рад (№ 9599)