Як поводитися в міліції
20.07.2011МВФ – друг, чи ворог?
20.07.2011Розглянемо особливості пенсійного законодавства України (той ще лохотрон) і спробуємо дати рекомендації, як поводитися при виході на пенсію та при проведенні перерахунків після виходу на пенсію.
Пенсійне законодавство України явно поділене на дві частини.
Перша стосується призначення та розрахунку пенсій для «панів» (білої кістки, нових дворян): депутатів, міністрів, суддів, прокурорів, держслужбовців і тому подібних. У цій частині все чудово й дивовижно, пенсії нараховуються за «особливими» правилами, дуже неслабкі, і перераховуються прямо пропорційно ростові зарплати, причому правила ці практично незмінні. У результаті – 1 мільйон таких пенсіонерів одержує в сумі стільки ж, скільки 13 мільйонів решти українських пенсіонерів. Має місце кругова корупція, причому в особливо великих розмірах, коли закони про величезні зарплати й пенсії приймаються однакові для тих, хто їх розробляє, приймає, затверджує, виконує і має право опротестувати.
Друга частина стосується «пересiчних» українців («лохів вухатих»). Правила нарахування та перерахунку пенсій тут – зовсім інші. Створюється враження, що їх розробляли, зібравшись разом, наперсточники, кидали та шулери. Закони ці несправедливі, й вони постійно змінюються, причому так, що будь-яка спроба «пересiчного» пенсіонера спланувати стратегію й тактику як трудової діяльності, так і проведення розрахунку та перерахунку пенсії з метою одержати якомога більшу пенсію стає рівносильною спробі обіграти «лохотрон».
Розглянемо декілька прикладів очевидної несправедливості та шулерства й спробуємо дати кілька порад і рекомендацій з пом’якшення впливу тих факторів.
Приклад перший. Дві людини пішли на пенсію в 2000 році з однаковим стажем у 38 років і коефіцієнтом по зарплаті, рівним 3, одержавши однакові за розміром пенсії. Перший після того не працював, а другий продовжував працювати, одержуючи невелику зарплату.
Починаючи з 2004 року другий пенсіонер став перераховувати пенсію кожні 2 роки.
У результаті перерахунків коефіцієнт по зарплаті впав до 2 (оскільки при перерахунках додавалися періоди з невисокою оплатою), а стаж виріс до 43 років. В 2008 році обом «осучаснили» пенсії, помноживши їхні коефіцієнти на середню зарплату за 2006 рік.
Першому нарахували 3*0.38*1.2*928+470*0.13=1330.60 гривень.
Другому – 2*0.43*1.2*928+470*0.18=1042.30 гривень.
Другий більше пропрацював і додатково приніс грошей у пенсійний фонд, а в результаті одержав пенсію майже на 300 гривень менше. І при наступних перерахунках різниця тільки зростатиме. Якщо раніше кривдили непрацюючих пенсіонерів, то зараз скривдили працюючих. А рішення могло бути очевидним і елементарним: у другого пенсіонера треба було визначити максимальну величину добутку коефіцієнтів по зарплаті та стажу на відрізку між моментом виходу на пенсію і 2008 роком, оскільки при меншому стажі, але більшому коефіцієнті по зарплаті пенсія виходить більшою. Тож другому пенсіонерові треба або не працювати, або одержувати зарплату «в конверті», або не ходити на перерахунки.
Приклад другий. Розглянемо, чому виникає необхідність «осучаснення» пенсій.
Відзначимо, що при існуючому законодавстві вона неодмінно виникатиме й надалі. Виникає вона через те, що щорічне збільшення до пенсій для «бидла» у зв’язку зі зростанням середньої зарплати по Україні визначається не як для тих, хто «там, нагорі» (пропорційно росту зарплати), а в розмірі «20 відсотків від темпів росту зарплати».
В 2008 році середня зарплата по Україні виросла на 30 відсотків у порівнянні із зарплатою за 2007 рік. Припустимо, для простоти й наочності, що 3 роки поспіль зберігаються такі темпи росту, тобто зарплата щорічно зростає на 30 відсотків. Тоді середня зарплата в 2010 році буде у (1,3*1,3*1,3=2,2) 2.2 рази більшою, ніж у 2007 році. Припустимо, що 2 пенсіонери вийшли на пенсію, один – в 2008 році, інший – у 2011-му році з однаковими коефіцієнтами по зарплаті й стажу, причому перший більше не працював, і пенсію йому нарахували в 2008 році 1000 гривень.
Першому щороку пенсію збільшуватимуть на 6 відсотків (20 відсотків від 30), і в 2011 році вона складе аж 1000*1,06*1,06*1,06=1191 гривню.
Другому його коефіцієнти помножать на середню зарплату за 2010 рік, що в 2,2 рази більше, ніж зарплата за 2007 рік, тобто пенсія його складе 1000*2,2=2200 гривень, тобто в 2011 році пенсії двох пенсіонерів з однаковим стажем і коефіцієнтом зарплати будуть розрізнятися практично вдвічі тільки через те, що вони вийшли на пенсію в різний час(!). Природно, непрацюючі пенсіонери в такому випадку почнуть вимагати «осучаснення». А оскільки ця процедура в жодному законі не прописана, то, швидше за все, вона, по-перше, буде проводитися щоразу по нових правилах, а по-друге, напевно буде присвячена «черговим позачерговим» виборам. Після виборів, природно, підвищать ціни й усе це підвищення пенсій зникне, як дим.
Висновок: закон, за яким пенсії двох людей з однаковими показниками за стажем та зарплаті можуть відрізнятися в рази – не закон, а повна ахінея.
Яким могло б бути рішення? Можна запропонувати хоча б такий варіант. При розрахункові пенсії (при виході на пенсію) показники за стажем і зарплатою множити на середню зарплату по Україні не за попередній (минулий), а за позаминулий рік, але при цьому «осучаснення» (множенням показників пенсіонера за стажем і зарплатою на середню зарплату по Україні за позаминулий рік) проводити для всіх і щорічно, або хоча б раз на два роки, і, природно, увести ці норми в пенсійний закон. У цьому випадку, в порівнянні з теперішнім законом, людина при виході на пенсію начебто одержить менше за перший рік, але вже в наступні роки це їй компенсується з надлишком, і вже волаючої різниці в розмірах пенсій в людей з однаковими показниками за стажем і зарплатою не виникатиме.
Приклад третій. До 2008 року при перерахунку пенсіонер міг відкинути невигідні для нього до 10 відсотків страхового стажу з БУДЬ-ЯКОГО періоду, але в законі про бюджет на 2008 рік з’явилося виправлення: «тільки з періодів до виходу на пенсію». Це виправлення, природно, анітрошки не зачепило високооплачуване начальство, але істотно вдарило по «пересiчним», які після виходу на пенсію працюють на посаді з невисокою оплатою. Їхній коефіцієнт по зарплаті може зменшуватися досить істотно, так що й при перерахунку, а особливо при можливому «осучасненні» вони багато втратять.
Людина, наприклад, планувала відкидати 4 з лишком невигідних роки (при стажі в 40 років), так що при введенні таких змін до закону людей варто було б попередити за 4 роки (або, принаймні, не дозволяти відкидати періоди після моменту опублікування закону, інакше закон фактично набуває зворотної сили, що неприпустимо). Нажаль, нинішнім шулерам «у законі» нічого не загрожує – навіть плюють на рішення Конституційного суду.
Приклад четвертий (найбільш свіжий). На початку 2009 року у Верховній Раді розглядається проект внесення змін у пенсійне законодавство.
В існуючому законі при розрахунку й перерахунку пенсій показники за стажем та зарплатою помножуються на середню зарплату по Україні «за рік, що передує зверненню» за призначенням або перерахунком пенсії. Пропонується замість слів «за рік, що передує зверненню» поставити слова «за рік, що визначений законом», а законом визначити, що для тих, хто звертається за розрахунком або перерахунком пенсії в 2009 році, їхні показники множити на середню зарплату не за 2008 рік (1573,99 грн.), а на середню за 2007 рік (1197.91 грн.), фактично зменшуючи пенсії на 30 відсотків.
Закон ще не прийнятий, і з якими змінами його приймуть іще невідомо, але за якимось наказом у Пенсійному фонді вже діють у такий спосіб: для тих, хто звернулися за призначенням пенсії в 2009 році їхні показники множать на середню зарплату за 2008 рік (1573.99), а для тих, що звернулися за перерахунком пенсії в 2009 році їхні показники множать на середню зарплату за 2007 рік (1197.91), тобто, навіть якщо зміни в законі будуть прийняті, вони діятимуть заднім числом, що взагалі-то неприпустимо. Крім того, люди подали на перерахунок раніше, ніж стало відомо про можливі зміни, а якби вони про них знали, то, можливо, їм вигідніше було б подати на перерахунок у наступному році, тобто людей банально намагаються «кинути».
«Завдяки» таким розрахункам пенсії в людей з однаковим стажем і коефіцієнтом по зарплаті, один з яких розраховує пенсію, а інший перераховує, відрізнятимуться на 30 відсотків.
ОСОБЛИВОСТІ ДІЙ ПРИ ЗВЕРНЕННІ ЗА ПРИЗНАЧЕННЯМ ПЕНСІЇ
Є одна істотна особливість, яка стосується тих, у кого пенсійний вік настає в період з жовтня по грудень, і про яку практично не згадують службовці Пенсійного фонду. Справа в тому, що заяву про призначення пенсії людина має право подавати протягом трьох місяців від моменту настання пенсійного віку, і в цьому випадку пенсія йому буде нарахована з моменту настання пенсійного віку (тобто він нічого не втрачає). Але 3 місяці в цьому випадку захоплюють не тільки поточний, але й наступний рік! Тобто, людина (нічого не втрачаючи) може подати заяву (звернутися за пенсією) або в поточному, або в наступному році. Нюанс полягає в тому, що при розрахунку величини пенсії показники людини за стажем і зарплатою множаться на величину середньої зарплати по Україні ЗА РІК, ЩО ПЕРЕДУЄ РОКУ ЗВЕРНЕННЯ за призначенням пенсії. Тобто, якщо людина звернулася (подала заяву) 10 жовтня 2008 року, то йому помножать на 1197.91 (середня зарплата по Україні за 2007 рік), а якщо звернулася 8 січня 2009 року, то йому помножать на 1573.99 (середня за 2008 рік), і пенсія буде на 30 відсотків більшою! Таким чином, люди, в яких пенсійний вік наступив у період з жовтня по грудень 2008 року і які подали заяву в 2008 році, зробили помилку, втративши до 30 відсотків пенсії.
Хоча в кризовий рік можуть бути й свої особливості, і якщо, наприклад, середня зарплата по Україні за 2009 рік буде меншою, ніж за 2008 (простежити можна на сайті Пенсійного фонду http://pfu.gov.ua/pfu/control/uk/publish/category?cat_id=95535 ), то тоді краще звертатися за пенсією в 2009-му, а не в 2010-му році!
Інші рекомендації для майбутніх пенсіонерів можуть стосуватися лише стратегії поведінки на трудовому фронті з метою одержати пенсію побільше (і те лише для існуючого на даний момент пенсійного законодавства).
Наприклад, якщо у Вас вистачає стажу для пенсії, і попередні заробітки забезпечують Вам відносно високий коефіцієнт по зарплаті, а надалі (до виходу на пенсію) Ви працюєте за невисоку зарплату (накопичуючи додатковий стаж, але зменшуючи коефіцієнт по зарплаті), то Вам належить прикинути (наприклад, проробивши розрахунки самостійно вручну або, припустимо, на сайті http://pensia.in.ua/, або на будь-якому іншому, на якому робляться такі розрахунки), чи не зменшує Вам пенсію цей додатковий стаж за рахунок падіння коефіцієнта по зарплаті? Можливо, що й не зменшить, якщо буде відкинутий (до 10 відсотків виробничого стажу підряд, невигідні для людини, можуть бути виключені з розрахунку, питання лише в тому, чи попадає цей період у такий відрізок). Якщо ж зменшує, то для протидії цьому є 2 варіанти. Перший – не працювати взагалі, або працювати неофіційно (стаж не додасться, але коефіцієнт не впаде). Другий – домовитися, щоб зарплату Вам платили один раз на два, три, чотири місяці, підвищуючи в такий спосіб її величину і, відповідно, коефіцієнт). У цьому випадку «порожні» місяці (без зарплати) випадуть зі стажу, але зате не зменшиться коефіцієнт по зарплаті.
ОСОБЛИВОСТІ ДІЙ ПРИ ЗВЕРНЕННІ ЗА ПЕРЕРАХУНКОМ ПЕНСІЇ
Ось тут особливостей і нюансів може бути набагато більше, ніж у випадку звернення за призначенням пенсії, оскільки з’являються додаткові фактори, які впливають на розрахунок, причому деякі з них такі, які важко або неможливо спрогнозувати.
Відзначимо, що тим, у кого розрахункова пенсія менше мінімальної й зарплата невелика, хвилюватися й смикатися не варто, вони як одержували мінімальну пенсію, так і будуть одержувати, додасться лише небагато за 2 роки стажу.
Не варто турбуватися й тим, у кого великі зарплати, такі, що наявний коефіцієнт по зарплаті не знижується, їм сміливо можна йти на перерахунок. Питання лише в тому, чи не почекати рік, якщо за нього прогнозується істотне зростання середньої зарплати по Україні.
Нюанси стосуються в основному тих, у кого більш-менш пристойний коефіцієнт по зарплаті, а перерахунок при додаванні двох років з невисокою зарплатою його знижує.
У цьому випадку ми рекомендуємо, перш ніж подавати заяву на перерахунок, занести дані Вашому інспекторові в Пенсійний фонд, і попросити його прикинути, на скільки виросте Ваша пенсія, і на скільки впаде коефіцієнт. Цю прикидку можна зробити самим, або на спеціальних сайтах (старий коефіцієнт Вам має повідомляти Пенсійний фонд, щорічно листом, або на Ваш запит).
Після цього можна починати аналіз, прогнозуючи поведінку влади, стан економіки, Вашу трудову діяльність, і щоразу проводячи розрахунки по передбачуваних варіантах. Провівши розрахунки й порівнявши цифри по різних варіантах, спробуйте вгадати, як розвиватимуться події. Якщо вгадаєте, то Вам пощастить, і Ви виграєте в держави та Пенсійного фонду в їхній лотереї.
Наприклад, спробуйте вгадати, чи буде «осучаснення» пенсій, а якщо буде, то коли й за якими правилами? Але ж від цього істотно залежить вибір моделі поведінки (йти чи не йти на перерахунок, працювати далі або не працювати).
Спробуйте вгадати, середню зарплату за який рік («певним законом») призначать для використання при перерахунках у наступному році! А від цього теж залежить (іти або не йти на перерахунок, а якщо йти, то коли).
Спробуйте вгадати, як зростатиме середня зарплата по Україні на рік-два вперед.
А на все це накладається ще той момент, що невигідні за коефіцієнтами періоди з часу після виходу на пенсію відкидати заборонено, тому в людей із невисокою зарплатою коефіцієнт після перерахунку по зарплаті неминуче падатиме, і виникає маса питань. Наприклад, відробивши 2 роки, йти на перерахунок і продовжувати працювати, або звільнитися (щоб далі не падав коефіцієнт), але не йти на перерахунок одразу, а почекати рік-другий, коли або середня зарплата по Україні істотно зросте (і добавка до пенсії буде істотнішою), або зроблять «осучаснення» пенсій, і старий (незменшений) коефіцієнт помножать на пристойну середню зарплату по Україні (вгадайте, на зарплату за який рік?).
Наведемо реальний приклад з життя. Людина в 2008 році відробила 2 роки, що дають право на черговий перерахунок. Коефіцієнт по зарплаті до перерахунку дорівнює 2.14, пенсія становить 1350 гривень. 2 роки він працював на зарплаті, трохи більшій за мінімальну, стаж 43 роки. Після прикидки інспектором Пенсійного фонду виявилося, що при перерахунку коефіцієнт по зарплаті падає до 1.74 (за рахунок того, що неможна викидати невигідні періоди після виходу на пенсію), але до пенсії однаково додається трохи більше 100 гривень (за рахунок того, що показники помножилися на середню за 2007 рік (1197.91) і додалися 2 роки стажу. Людина вирішила звільнитися (щоб далі не падав коефіцієнт) і почекати з перерахунком ще рік (або істотно виросте середня по Україні при коефіцієнті 1.74, або проведуть «осучаснення» при старому коефіцієнті в 2.14). Наступив 2009 рік. Середня за 2008 склала 1573.99. Людина прикинула, і вийшло, що навіть при коефіцієнті 1.74 добавка складе вже біля 350 гривень на місяць. І він уже було хотів подати на перерахунок, не чекаючи «осучаснення» (нехай коефіцієнт і впаде, але добавка начебто пристойна). Але раптом… У березні він дізнається, що вирішено для перерахунків у 2009 році брати не 1573.99 (як покладено за існуючим законом), а знову ті ж 1197.91 грн., що й торік! Тобто, йому знову невигідно (на його думку) йти на перерахунок, а краще почекати «осучаснення» або більш високої середньої по Україні. Питання, а що було б, якби подав він на перерахунок у січні-лютому (а він мав на це право). Шулери «нагорі» пересмикнули карти. Він би втратив можливість перерахунку (2 роки вже були б використані) і одержав би пенсію набагато нижчу тієї, на яку розраховував!
Так само, як ця конкретна людина, кожний пенсіонер повинен прикидати варіанти перерахунків, і кожний повинен грати за своєю схемою.
Отож, шановні пенсіонери, проводьте свої прикидки, робіть прогнози, і – бажаємо Вам успіху!