«Розбір польотів» без «вискочки» Голосного!
20.07.2011ЗАДУМАЙТЕСЬ!
20.07.2011Ситуація в с. Єлизаветівка свідчить про назрівання збройного конфлікту
Спочатку була оптимiзацiя
Три місяці тому в селі Єлизаветівка Петриківського району помер 30-річний місцевий житель. Причина – відмова лікарів «швидкої» своєчасно надати йому допомогу через нестачу бензину. Влада тоді вчинила гучні розбори польотів – хто ж винен? Відразу була спроба повісити всіх собак на фельдшера районної лікарні. Але він помер. Не витримав тиску.
12 лютого в приміщенні райдержадміністрації губернатор Вілкул дав прес-конференцію, на яку не пускали сільського голову Єлизаветівки Максима Голосного. Сталася навіть сутичка між сільським головою та присутнім на прес-конференції представником прес-служби прокуратури. Це відбувалося на очах губернатора та прокурора області.
Влада, «як годиться», зреагувала постфактум, коли вже нічим не можна було допомогти. І, здається, лише для того, щоб спробувати зберегти обличчя. Бо за цей час в Єлизаветівці так нічого і не змінилося. На весь Петриківський район у вихідні дні на виклики так і їздить аж одна машина «швидкої». Щоправда, її обладнали системою GPRS. На всю область в наявності 22 реанемобіля, але вони працюють виключно в обласному центрі. А в Єлизаветівці закрилася єдина аптека, бо власника затероризували постійними перевірками. Хоча 12 лютого високі гості запевняли мешканців Єлизаветівки, що все зроблять для них. «Бо ми працюємо для людей, – говорив губернатор. – Життя людини – понад усе. Захистити просту людину – це найголовніше завдання влади…»
Взломщиком виявився мiлiцiонер
Ніби у підтвердження цих слів, до будинку офіційного представника громади, сільського голови Єлизаветівки, завітав непроханий гість. Що цікаво, вхідні двері до будинку подружжя Голосних були зачинені. Господар будинку говорить, що невідомий відкривав двері відмичкою! І міг залишити господарю подарунок. «Наприклад, наркотики», – розмірковує сільський голова. Максим Голосний власноруч зумів затримати непроханого гостя … Ним виявився … старший лейтенант міліції – Желяк Микола Вікторович.
Максим Голосний відразу зателефонував у Дніпровське районне управління МВС Дніпродзержинська повідомити про затримання. Але у телефонній слухавці почулися погрози і вимоги негайно звільнити міліціонера. «Бо він на виконанні важливого завдання». Втім, ані ордера на обшук, ані будь-якої іншої підстави увірватися до чужого будинку у міліціонера не виявилось. «Правоохоронець» просив його відпустити, не ламати життя та не руйнувати кар’єру», – згадує Голосний.
Злиднi багатого села
Не встигнувши оговтатись після скандалу навколо смерті Олексія Ковальова, Петриківський район опинився у вирі бюджетних розборок. Виявляється, ще 10 січня 2011 року фінансове управління Петриківської райдержадміністрації направило сільському голові Єлизаветівки офіційного листа, де повідомлялося, що райрада, керуючись законами України та постановою Кабміну, вилучає з бюджету Єлизаветівської сільської ради 1 млн 799 тисяч гривень.
Так, «зароджувався епістолярний жанр». Максим Голосний відповів, що райрада грубо порушила п. 8 ст. 75 Бюджетного кодексу України, так як у тижневий термін не склала розрахунків прогнозних обсягів надходжень коштів до райбюджету. А також методику їх визначення. «Єдиним документом, згідно якого ми повинні зробити вилучення до районного бюджету, є рішення райради «Про районний бюджет на 2011 рік», копію якого в Єлизаветівці не отримали», – додав сільський голова.
Переписка між Єлизаветівською сільською радою і райдержадміністрацією тривала до квітня. Весь цей час управління Держказначейства в районі в автоматичному (читай примусовому) режимі знімало кошти з рахунків сільради. У цей же час справа розглядалася в Дніпропетровському окружному адміністративному суді, рішення якого спрогнозувати було неважко. Дії райради та адміністрації визнані законними. Єлизаветівську сільську раду суд забов’язав затвердити рішення райради про вилучення коштів. А це не багато не мало – 290 тисяч гривень. У сільради залишається можливість опротестувати рішення в Апеляційному суді.
Заступник голови райради Лідія Можна у розмові з кореспондентом газети «Лица» посилається на колегіальне рішення депутатів райради та на рішення суду. Чиновниця говорить, що кошти, вилучені з бюджету Єлизаветівської сільради, повернуться селам у вигляді фінансування закладів охорони здоров’я та освіти. Але сказати, яку саме суму отримають селяни, Лідія Можна не готова. Всі відповіді керівництва районної влади протокольні. Селяни ж говорять, що гроші в Єлизаветівку не повернуться. «Райрада залишила нам 534 тисячі гривень з майже 2,5 мільйонів зароблених. Як наслідок, у дитячому садочку скоро не буде за що купувати продукти».
Цікаво, що Єлизаветівка – єдине недотаційне село району. Приносить майже половину доходів до скарбниці району. Основні грошові потоки йдуть з трьох підприємств – котеджного містечка «Екомаркет», яке знаходиться на березі Голубого озера, тепличного комбінату «Дніпровський» і головного донору Єлизаветівки – підприємства «Оріль-лідер».
У той же час з районного бюджету більшість сіл району профінансовані краще за Єлизаветівку. Наприклад, сусідні Іванівка і Курилівка отримали 627
і 738 тисяч гривень відповідно. Мешканці Єлизаветівки вважають: недофінансування їх села – це помста районних чиновників за непоступливість.
Не чiпай систему – зламають
«У неформальних розмовах в райдержадміністрації мені зазначили: так було завжди і не пробуйте ламати систему. Грошові потоки повинні розподілятися в центрі», – продовжує розповідь Максим Голосний.
До речі, проти сільського голови Єлизаветівки прокуратурою області в особі її голови Наталії Марчук порушено кримінальну справу. З довгої шухляди дістали справу 6-річної давності. Голосного звинувачують у побитті односельця Юрія Берзіна. М. Голосний говорить, що захищав честь матері і коли обирався на посаду сільського голови, цього факту від людей не приховував.
Здається дивним, що справа порушена в акурат перед початком судових слухань в окружному суді. Як і те, що 6 років на неї ніхто не звертав уваги. І раптом – аж прокурор області. Звісно, прокуратура діяла у відповідності до своїх повноважень. Бо згідно ЗУ «Про статус депутатів місцевих рад» кримінальну справу проти сільських голів може порушити прокурор області. Але, повторюсь, відповідь на це питання треба було шукати в 2005 році.
Замість епілогу
М. Голосний – член Партії регіонів. Речники якої повсякчас розписуються в тому, що їх партія монолітна, крокує виключно в ногу. Але, як би в провладній партії не хотіли – на поверхню випливають все нові і нові факти міжусобних регіональних протистоянь. Люди, які роками і руками підтримували політику партії, нині відвертаються від неї. Бо для них стає все очевиднішим: партійні бонзи у своєму сходженні на печерські пагорби використали їх, що називається, втупу. Розмовами про стабільність, порядок, обіцянками покращити життя вже сьогодні біло-голуба команда «купила» людей. Сьогодні, коли минуло півтора роки з часу президентських виборів, в багажі чинної влади – лише невиконані обіцянки.
А селяни готуються до нових війн з владою, яка вже не зупиняється ні перед чим, наприклад, обіцяє зробити землю товаром. Не знаю як хто, а мешканці Єлизаветівки говорять, що землі – це останній бастіон, який просто так не віддадуть. «Стоятимемо до останнього патрона», – обіцяють селяни.
P.S. Лікарі Петриківської лікарні попередили чиновників, що єдина машина «швидкої» скоро вийде з ладу. А у відповідь медики почули: «Це ваші проблеми».
Автор: Виталий Непомнящий
0 Comments
[…] по этой теме неоднократно публиковались в местной и всеукраинской прессе. На текущий момент безосновательно «списано» […]